re:Utopie

Ursynów Północny

Tajemniczy Ogród – czarujący ogród z kawiarnią dedykowany rodzinom z dziećmi

Autorki: Rozalia Róża Całka, Małgorzata Zdrojek-Toniszewska
Ilustracje: Dariusz Twardoch

Zatrzymaj się na chwilę i posłuchaj samego siebie: czego pragnie Twoje ciało i umysł by odpocząć? Kolejnych zakupów w centrum handlowym, gdzie wszystko krzyczy o Twoją uwagę, czy chwili relaksu na łonie natury? 

Wyobraź sobie, że jest takie miejsce, do którego łatwo dojechać i w którym można doświadczać kontaktu z przyrodą, w którym dzieci swobodnie bawią się na świeżym powietrzu, a Ty odpoczywasz z filiżanką kawy. To miejsce to Tajemniczy Ogród – urokliwy, naturalny, niemal dziki, ogród z kawiarnią, w którym rośnie różnorodna roślinność: drzewa, krzewy, kolorowe kwiaty i pachnące zioła. To również plac zabaw stworzony przez naturę dla dzieci, po to, by mogły odkrywać piękno otaczającej ich przyrody, doświadczać jej bogactwa, by mogły bawić się w sposób swobodny, niekierowany przez dorosłych oraz by pobudzać ich fantazję i prawidłowo kształtować rozwijające się zmysły. Natomiast dla rodziców i dziadków to szansa na odpoczynek w hamaku – chwila relaksu wolna od ciągłego zabiegania. Na Ursynowie, dzielnicy, która pod względem ilości dzieci i przyrostu naturalnego jest w warszawskiej czołówce, brakuje takiego miejsca. A to właśnie ogród jest centrum tego projektu, bo jak wiemy i jak pokazują badania, dzieci przebywające przez cały rok na powietrzu są zdrowe, ruchliwe, po prostu szczęśliwe. Natomiast swobodna zabawa jest bezcenna w procesie ich rozwoju, kształtowania kreatywności i nabierania poczucia własnej wartości. Dlatego naszym celem jest stworzenie naturalnego ogrodu z kawiarnią dla rodzin, gdzie dziecko, otoczone różnorodną przyrodą może swobodnie bawić się na świeżym powietrzu przez cały rok, a rodzic, spokojny o jego bezpieczeństwo, ma możliwość zrelaksować się i zadbać o siebie przy filiżance pysznej kawy.

TAJEMNICZY OGRÓD widziany oczami dziecka i dorosłego: 

Wchodzę do ogrodu. O jakie piękne drzewo! Jakie duże! Ono leży a i tak jest większe ode mnie. Mogę na nie wejść. Ono tak ładnie pachnie i jest takie ciepłe w dotyku. Stąd lepiej widzę cały ten malowniczy świat. O, co to? Taka wielka złocista wieża. Mama powiedziała, że to siano. Nigdy czegoś takiego nie widziałam, chcę się tam wspiąć! Jak tu fajnie, mięciutko... i można stąd zjeżdżać, jak na zjeżdżalni. Jupi! Ładnie pachnie to siano! Biegnę dalej. O, na tym krzaczku rosną magiczne boróweczki! Można je zrywać... i zjadać. Pychotka. Tam chyba coś się rusza? To królik. Jaki cudowny! Dam mu marchewkę do pochrupania. Pogłaskałam go! Ma takie delikatne futerko. Tutaj wszystko jest takie ciekawe w dotyku i ma określony zapach. I jest zawsze coś nowego do odkrycia, a moje plastikowe zabawki są zawsze takie same. O! A to co? Woda! Hura! Uwielbiam wodę! Mogę się pochlapać i ochłodzić. Mogę się schować w zaroślach, wąchać kwiaty, biegać boso, skakać, łapać motyle….

A ja..., nareszcie, mogę po prostu usiąść i odpocząć. Jest mi tak wygodnie. Jestem spokojna o moje dziecko, bo cały czas mam je w zasięgu wzroku. A najcudowniejsze jest to, że nie muszę za nim biegać! Osiedlowe place zabaw są de facto tylko dla dzieci, niestety rodzic ma nikłą przyjemność z codziennego wyjścia na nie. A tu: bujam się w hamaku, popijam pyszną kawę i delektuję się tą bezcenną chwilą relaksu. Czuję się tak jakbym była poza miastem; zieleń koi mój zmęczony wzrok, a woda wycisza skołatany umysł, cudowna woń ziół unoszących się w powietrzu delikatnie pobudza moje zmysły. Rozmarzyłam się. Odpoczywam. Oddycham. Jestem w pełni obecna. Mogę spotkać się sama ze sobą. Przemiła kelnerka przynosi nam zdrowy i pożywny obiad. Dzięki temu nie muszę spieszyć się do domu, a nasz cudowny czas może trwać dłużej i dłużej. Tajemniczy Ogród jest czynny cały rok: jesienią obok piaskownicy stoją ogrzewacze tarasowe, więc dzieci mogą bawić się w piasku nawet w listopadzie. A zimą zawsze można pozjeżdżać tu na sankach. Kiedy dzieci szaleją na śniegu, ja siedzę z kubkiem gorącej herbaty w środku i przyglądam się ich beztroskiej radości z okna kawiarni. 

Wnętrze kawiarni jest spokojne i relaksujące. Zarówno oczy dziecka jak i rodzica mogą odpocząć od nadmiaru bodźców, którymi są codziennie, nieświadomie atakowane. A to właśnie małe dzieci najbardziej potrzebują osłony przed ich nadmiarem. Wewnątrz kawiarni wiszą hamaki, dzięki czemu każdy, mały i duży, może zaspokoić swoją potrzebę bujania i wyciszyć się. Zamiast „tradycyjnej” sali zabaw, przestrzeń do swobodnej aktywności tworzą naturalne materiały takie jak: drewno, filc, wełna…, z których dzieci same kreują sobie zabawki, swój świat i cokolwiek sobie wyobrażą. W środku jest też kominek, pianino, a na ścianie wiszą dzieła małych i dużych rąk. W powietrzu unosi się zapach pieczonej na miejscu szarlotki. Czuć tutaj domowy klimat, pasję i dbałość o szczegóły.

Koncepcja Tajemniczego Ogrodu jest kompletna i wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców Ursynowa tzn. stworzenia miejsca dedykowanego rodzinom z dziećmi i seniorom oraz zachowania terenów zielonych i ochrony fauny. Koncepcja ta wychodzi również naprzeciw potrzebom dzisiejszych czasów tj. powrotu do natury oraz powrotu do swobodnej, niekierowanej przez dorosłych, zabawy dzieci na świeżym powietrzu bez względu na pogodę.  

Biogram:

Rozalia Róża Całka – mieszkanka Ursynowa, mama trójki dzieci.

Małgorzata Zdrojek-Toniszewska – stała bywalczyni na Ursynowie, mama dwójki dzieci.

KONTAKT

reutopie@futuwawa.pl
tel. 508 878 204
FB

WSPÓŁORGANIZATORZY

PATRONI MEDIALNI


Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

REGULAMIN KONKURSU RE:UTOPIE

Konkurs na projekty dla przestrzeni publicznej czterech warszawskich osiedli mieszkaniowych (Osiedle Przyjaźń, Przyczółek Grochowski, Ursynów Północny, osiedle Mariensztat) organizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a współorganizowany przez Fundację Puszka.

I. Cel konkursu

 1. Wyłonienie spośród nadesłanych prac najciekawszych projektów dotyczącego przestrzeni publicznej czterech warszawskich osiedli mieszkaniowych (Osiedle Przyjaźń, Przyczółek Grochowski, Ursynów Północny, osiedle Mariensztat);
 2. Zaangażowanie środowisk artystycznych w twórcze i aktywne współtworzenie przestrzeni publicznej Warszawy;
 3. Trwałe zainteresowanie mieszkańców osiedli oraz warszawiaków przestrzenią i kondycją swojego miasta, a także zachęcenie ich do proponowania własnych oraz oceny rozwiązań innych;
 4. Wszechstronny namysł nad przestrzenią publiczną Warszawy dzięki prezentacji projektów oraz użytkowaniu platformy wymiany opinii;
 5. Promocja twórców oraz ich projektów.

II. Przedmiot konkursu

 1. Przedmiotem Konkursu są:
  • projekty z zakresu: architektury i urbanistyki (budynki, rozwiązania urbanistyczne, mosty, przestrzenie zielone, akweny wodne, meble miejskie i inne) i sztuki w przestrzeni publicznej (instalacje, rzeźby, pomniki, murale i inne), a także animacji społeczno-kulturalnej. Projekty mogą być wcześniej prezentowane publicznie.

 2. Jako konkursowe projekty przyjmowane są:
  • możliwe do realizacji pomysły sprofilowane pod konkretną przestrzeń Warszawy (Osiedle Przyjaźń, Przyczółek Grochowski, Ursynów Północny, osiedle Mariensztat) oraz potrzeby mieszkańców wymienionych osiedli, ujęte w Wytycznych Konkursowych.

III. Nagrody

 1. Przyznawane są cztery nagrody:
  • Nagroda dla projektu dla Osiedla Przyjaźń: 1500 zł
  • Nagroda dla projektu dla Przyczółka Grochowskiego: 1500 zł
  • Nagroda dla projektu dla osiedla Mariensztat: 1500 zł
  • Nagroda dla projektu dla Ursynowa Północnego: 1500 zł
 2. W przypadku wyboru pracy zespołu nagroda nie ulega zwielokrotnieniu.
 3. Kwoty nagród są kwotami netto i podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.
 4. Fundacja Puszka zastrzega sobie prawo do innego rozdysponowania puli nagród.

IV. Terminy

Nadsyłanie projektów: 25 września 2015 – 3 listopada 2015
Ogłoszenie wyników: 13 listopada 2015

V. Uczestnicy Konkursu

 1. Konkurs adresowany jest do wszystkich zainteresowanych.
 2. Prace można zgłaszać indywidualnie lub grupowo.
 3. Konkurs ma charakter otwarty, jednoetapowy.

VI. Zasady uczestnictwa w konkursie

 1. Każdy z Uczestników Konkursu może zgłosić dowolną liczbę projektów.
 2. Zgłoszenie konkursowe obejmuje:

  • projekt, czyli:

  – wizualizacje/rzuty/przekroje/grafiki/fotografie dostarczone w formacie .JPG/.PNG 300 dpi. W przypadku przesłania planszy, poszczególne wizualizacje z planszy należy dodatkowo wysłać jako osobne pliki;

  i/lub:

  – film/animację w formacie .mp4 przygotowane do emisji w portalach YouTube lub Vimeo.

  • wypełniony formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do Regulaminu)

 3. Projekt oraz formularz zgłoszeniowy należy przesłać pod adres reutopie@futuwawa.pl (jako załącznik lub w postaci linku do pobrania).
 4. Fundacja Puszka zastrzega sobie prawo do odrzucenia zgłoszenia konkursowego, jeśli jej zdaniem projekt nie jest zgodny z celami i założeniami Konkursu lub został przesłany po terminie określonym w Regulaminie Konkursu w punkcie IV.
 5. Zgłoszenie projektu do Konkursu jest jednoznaczne ze zgodą na prezentację projektu na portalu futuwawa.pl oraz w innych mediach drukowanych i elektronicznych z uwzględnieniem zachowania praw autorskich Uczestnika Konkursu do nadesłanego projektu.
 6. Fundacja Puszka zastrzega sobie prawo do umieszczenia konkursowej pracy na portalu reutopie.pl, futuwawa.pl, poddania go głosowaniu Jury Konkursowego oraz prezentacji w bezpłatnej publikacji podsumowującej projekt re:Utopie.
 7. Zgłaszając projekt do Konkursu Uczestnik oświadcza, że projekt ten jest jego autorstwa oraz nie narusza przepisów prawa polskiego oraz dóbr osób trzecich.
 8. W Konkursie nie mogą brać udziału członkowie oraz pracownicy Fundacji Puszka (Współorganizatora Konkursu), Jury Konkursowego oraz portalu futuwawa.pl, a także członkowie ich najbliższych rodzin.
 9. Udział w konkursie jest bezpłatny.

VII. Jury Konkursu

 1. Prace konkursowe oceniać będzie Jury w składzie:
  • Prof. Mirosław Duchowski (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
  • Prof. Sławomir Gzell (Politechnika Warszawska)
  • dr Kacper Pobłocki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
  • Joanna Warsza (niezależna kuratorka, CuratorLab)
  • Marta żakowska (redaktorka naczelna "Magazynu Miasta")
 2. Promotorzy nadesłanych prac oraz osoby pozostające z uczestnikiem konkursu w relacji mogącej stwarzać wątpliwości co do bezstronności, nie otrzymają do oceny prac tych uczestników i nie biorą udziału w głosowaniu nad pracami tych uczestników.
 3. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie reutopie.pl oraz futuwawa.pl, a także poprzez wiadomość e-mail wysłaną do zwycięzcy na adres podany w formularzu zgłoszeniowym do Konkursu.

VIII. Postanowienia końcowe

 1. Zgłoszenie pracy do Konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu, tym samym każdy Uczestnik Konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych.
 2. Fundacja Puszka nie ponosi odpowiedzialności za usługi poczty elektronicznej, z której korzystać będą uczestnicy Konkursu; za działania osób trzecich związanych z organizacją Konkursu oraz za szkody spowodowane podaniem błędnych lub nieaktualnych danych przez uczestników Konkursu.
 3. W przypadku, kiedy projekt jest pracą powstałą podczas studiów (np. projekt dyplomowy), należy zawrzeć tę informację w formularzu zgłoszeniowym. W przypadku pominięcia tego faktu, Fundacja Puszka zastrzega sobie prawo do uzupełnienia niniejszej informacji.
 4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie mają odpowiednie przepisy obowiązującego prawa.
 5. Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących treści Regulaminu oraz przedmiotu i zasad Konkursu udziela redakcja portalu re:Utopie pod adresem: reutopie@futuwawa.pl

Załącznik nr 1: Formularz zgłoszeniowy

Konkurs re:Utopie
Wytyczne Konkursowe

Osiedle Mariensztat

Przy projektowanych rozwiązaniach należy wziąć pod uwagę podkreślone przez mieszkańców priorytety:

 • podkreślenie ducha miejsca
 • zadbanie o przestrzeń publiczną

POTRZEBY:

 • komunikacyjne i symboliczne otwarcie Mariensztatu na Wisłę, Arkady Kubickiego, Stare Miasto
 • animacja działań na Rynku Mariensztackim
 • stworzenie przestrzeni z przeznaczeniem na działalność kulturalną
 • stworzenie szlaku turystycznego po Mariensztacie
 • stworzenie przestrzeni relaksu

Ursynów Północny

Przy projektowanych rozwiązaniach należy wziąć pod uwagę podkreślone przez mieszkańców priorytety:

 • zapobieżenie przekształcaniu terenów zielonych pod inne cele
 • ograniczenie zagęszczania osiedla nową zabudową
 • ograniczenie powstawania nowych grodzeń do minimum, zwłaszcza terenów zielonych

POTRZEBY:

 • uporządkowanie niecek parkingowych i stworzenie w nich większej ilości miejsc parkingowych, jednak z poszanowaniem widoku z okien na parterach i jakości przestrzeni publicznych
 • stworzenie miejsc dedykowanych rodzinom z dziećmi i seniorom
 • zbudowanie nowoczesnego dom kultury
 • stworzenie programu ochrony fauny
 • częściowe zacienienie placów zabaw
 • wzbogacenie małej architektury (np. ławki, infrastruktura rowerowa, oświetlenie)
 • stworzenie ogródka piwnego
 • rozwój handlu bazarowego

Przyczółek Grochowski

Przy projektowanych rozwiązaniach należy wziąć pod uwagę podkreślone przez mieszkańców priorytety:

 • ograniczenie powstawania nowych grodzeń do minimum
 • przeciwdziałanie dewastacji i degradacji osiedla

POTRZEBY:

 • stworzenie nowych miejsc parkingowych
 • projekt wind zewnętrznych
 • wzbogacenie małej architektury (np. ławki, infrastruktura rowerowa, oświetlenie)
 • wzbogacenie oferty i rozwój klubu dla mieszkańców (oferta dla seniorów i integracja pokoleń)
 • uczytelnienie topografii osiedla przez wprowadzenie odpowiedniego oznakowania

Osiedle Przyjaźń

Przy projektowanych rozwiązaniach należy wziąć pod uwagę podkreślone przez mieszkańców priorytety:

 • zwrócenie uwagi na niewiadomą przyszłość osiedla i jego sytuację spowodowaną przez roszczenia
 • dbałość o estetykę i konserwację architektury
 • dbałość o spójną estetykę konserwacji terenów zielonych przy zachowaniu osiedla jako oazy zieleni

POTRZEBY:

 • wyznaczenie wspólnych wytycznych dla drobnych ingerencji dla wszystkich domków (kolory, dachy, kraty, grodzenia) – kodeksu estetycznego uwzględnianego przy remontach i przebudowach
 • rewitalizacja budynków użyteczności publicznej (np. remont elewacji dawnej stołówki i nadanie jej nowych funkcji) i przystosowanie ich funkcji do potrzeb mieszkańców
 • wprowadzenie cyklicznego handlu
 • utworzenie parkingu dla mieszkańców
 • rozwój infrastruktury sportowej i miejsc zabaw dla dzieci
 • wzbogacenie małej architektury (np. ławki, infrastruktura rowerowa, oświetlenie)
 • unowocześnienie i powiększenie biblioteki i czytelni
 • stworzenie rodzinnej kawiarni i cukierni, knajpki z wi-fi, warzywniaka, piekarni
 • wyznaczenie wspólnie z mieszkańcami stref publicznych, półpublicznych i prywatnych bez grodzeń
 • stworzenie udogodnień i przestrzeni dedykowanej seniorom, np. miejsc do gry w szachy
 • dostosowanie przestrzeni dla potrzeb osób o ograniczonej sprawności
 • rozwój oferty kulturalnej dla mieszkańców
 • upamiętnienie historii osiedla
 • zaprojektowanie stałego miejsca wystawy plenerowych
 • zaprojektowanie czytelnej informacji wizualnej osiedla
 • stworzenie na terenie osiedla depozytu warszawskiej czasowej sztuki w przestrzeni publicznej
 • nawiązanie do Pałacu Kultury i Nauki
 • zadbanie o osiedlową faunę
 • wprowadzenie w przestrzeń publiczną wody

Konkurs re:Utopie - Wytyczne Konkursowe, wersja PDF